Loafersy, podobnie jak derby, monki czy brogsy zaliczane są do kanonu męskiej klasyki obuwniczej. Chcąc zbudować garderobę prawdziwego dżentelmena, nie możesz zapomnieć o tych butach. Loafersy to nie tylko niezwykle elegancki fason, ale również ciekawa historia.

Czym są loafersy?

Wielu początkujących miłośników mody myli loafersy z mokasynami. Nie da się ukryć, że oba te rodzaje obuwia mają podobną konstrukcję. W obu przypadkach mamy do czynienia z cholewką pozbawioną sznurówek i wyposażoną w charakterystyczny szew. Jednak loafersy mają sztywną podeszwę z obcasem, której nie zobaczymy w klasycznych mokasynach. W loafersach podeszwę łączy się z górną częścią buta za pomocą metody „blake”.

Wildsmith Loafers

Ten rodzaj loafersów wymyśliła rodzina Wildsmith, która słynęła z najlepszych szewców na terenie Anglii. Rodzinne przedsiębiorstwo trudniło się produkowaniem butów dla żołnierzy oraz reprezentantów rodów szlacheckich. W butach Wildsmith chodzili też brytyjscy dżentelmeni, którzy jak świętość traktowali panujące wówczas zasady odnośnie mody. Firmę założono ok. 1847 roku. Początkowo był sklep prowadzony w stolicy Wielkiej Brytanii przez Matthew i Rebeccę Wildsmithów. Przełomowym momentem w działalności firmy był rok 1926, gdy sam król Jerzy VI zlecił wykonanie dla niego specjalnego obuwia, które będzie lekkie i pozwoli komfortowo poruszać się po pałacu. Firma Wildsmith wyprodukowało więc obuwie bazujące na niskiej podeszwie. Charakterystycznym elementem projektu był brak sznurowadeł, dzięki czemu władca miał z łatwością zakładać i zdejmować buty. Jakiś czas po tym wydarzeniu niezwykłe obuwie zaczęło funkcjonować na rynku jako Wildsmith Loafers.

Aurland Loafers

To kolejny rodzaj loafersów. Tym razem nazwa nie jest związana z nazwiskiem, a miejscowością – Aurland, w której po raz pierwszy pojawiły się te buty. Obuwie pojawiło się w Norwegii w XX wieku za sprawą Tyerangera, który szkolił swoje umiejętności w Ameryce Północnej. Ten rodzaj loafersów zadebiutował w 1930 roku jako Aurland Moccasin.

Penny Loafer

Taką wizję loafersów zaprezentowało w 1936 roku firma G.H. Bass. Projekt stanowił całkowitą nowość na ówczesnym rynku obuwia. W butach na próżno szukać klamr czy frędzli, co już dla wielu było niemałym zaskoczeniem. Na cholewce buta zastosowano za to specjalny pasek, umieszczony na górze buta. W taki sposób utworzono przestrzeń, w której można były umieści monetę jednopensową. W ramach wyjaśnień musimy powiedzieć, że moneta ta wystarczała na wykonanie jednej rozmowy telefonicznej. Dlatego właśnie obuwie nazwano Penny Loafer. Buty zrobiły ogromne wrażenie na dżentelmenach, którzy skrupulatnie przestrzegali etykiety i zasad odnośnie ubioru.

Tassel Loafers

Historia tego rodzajów loafersów nie jest niestety dokładnie znana. Niektórzy zaprojektowanie Tassel Loafers przypisują firmie Alden, która rzekomo miała przerobić wyposażone we frędzle Oxfordy należące do Paula Lukasa, w efekcie projektując specyficzne loafersy.

Buty z miniaturki można kupić na e-timberland.pl

0 Komentarze