Czasy, kiedy buty sportowe nosiliśmy tylko na trening, minęły bezpowrotnie. Sneakery wtargnęły na wybiegi i nikogo nie dziwi już widok butów adidas, Puma, Nike czy innych sportowych brandów w zestawieniu z sukienką czy nawet… garniturem. Obecnie ciężko znaleźć kogoś, kto nie ma choć jednej pary tego rodzaju obuwia w szafie. Zalety sneakerów są bowiem bezsprzeczne – wygoda, uniwersalność, a także… doskonały styl. Ten ostatni argument staje się nie do podważenia szczególnie teraz, kiedy topowe marki modowe prześcigają się w kolejnych pomysłach na to, jak mogą wyglądać buty sportowe. Jednym z trendów, który zawojował ulice jest noszenie sneakerów na grubych podeszwach i platformach.

Sportowe… nie do uprawiania sportu

Od razu trzeba zaznaczyć, że mimo iż nazywamy te buty „sportowymi” to nie jest to obuwie do uprawiania sportu. Po pierwsze dlatego, że najczęściej, mimo całkiem dobrej amortyzacji i przewiewności, sneakery nie będą zachowywały się dobrze w sytuacji dynamicznego ruchu. Większość z nich powstaje bowiem do codziennego, lifestylowego użytku. Największą wagę w ich powstawaniu producenci przywiązują do dizajnu. Widać to szczególnie w trendzie butów sportowych na platformie. Ciężko byłoby biegać lub ćwiczyć na podwyższonej podeszwie, prawda? Dlatego pamiętajmy, że codzienne buty w stylu sportowym i obuwie na siłownię czy do biegania to zupełnie inne rodzaje butów i powinniśmy do obu sytuacji mieć osobne pary butów.


Sneakery na platformie – powrót do lat 90.


Jeśli wydaje Ci się, że sportowy styl w połączeniu z platformą to nowy wynalazek, jesteś w błędzie. To powrót do opływających w świecidełka i kicz lat 90. Właśnie wtedy niebotycznie wysokie platformy były najgorętszym trendem, a sportowe buty mieniły się tysiącem barw, kryształków i toną brokatu. Aktualnie jednak platformy, koturny i podwyższenia nabierają nowych kształtów. Modne stało się pogrubianie podeszw słynnych modeli butów, jak adidas Superstar czy Puma Suede. Grubsze podeszwy mają już także specjalne edycje Converse. Kolejny hit sezonu? Nowe modele, najczęściej wykonane z użyciem błyszczących elementów i z grubą podeszwą. Tutaj przodują Guess i Tommy Hilfiger, które proponują kontrolowany kicz paniom lubiącym wyróżniać się z tłumu. Warto też przyjrzeć się trendowi „napuchniętych” podeszw. Mają je m.in. adidas Falcon, Puma Thunder czy Nike M2K Tekno. W ich przypadku nie mamy do czynienia ze standardową, prostą platformą, ale z podeszwą przypominającą… gęste chmury.

buty sportowe na platformie puma 

Jak nosić ten rodzaj obuwia?

Wszystko zależy od tego, na jaki model się zdecydujesz. Jeśli wybierasz kultowe modele sneakerów w wersji z pogrubioną podeszwą, możesz nosić je w dokładnie tych samych stylizacjach, co do tej pory. Decydujesz się na totalny powrót do końca XX wieku? Masz zatem dwie opcje: ultrabłyszczące sneakery na platformie mogą być głównym akcentem monochromatycznej stylizacji, albo jednym z elementów dyskotekowego looku. Decydujesz się na chodzenie po chmurach? W przypadku modeli typu Falcon, Thunder czy Tekno sprawdzi się sortowy i streetwearowy look.

 

To co, które sportowe buty na platformie wybierzesz?

0 Komentarze